logo
EN EN PL PL Zaloguj się
Wyszukiwarka PL
Advanced search
About   Research Activities   Publications   Post-Graduate Studies   Library   Collections   CADIS Resources
Publications
  • IS PAN Publications
  • Sale and subscriptions of IS PAN publications
  • New publications
  • Books
  • Periodicals
  • Multimedia
  • Online publications
  • Publication ethics
Ewelina Grygier

Artysta, performer, żebrak. Zjawisko muzykowania ulicznego w Polsce w XXI wieku w świetle teorii performensu
Dysertacje doktorskie Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, pod red. Joanny M. Sosnowskiej, t. XXII pod red. Marii Napiontkowej
Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2023
ISBN 978-83-66519-72-5
Cena: 48,- zł
Zamów / Order

 

I nagroda dla najlepszej pracy doktorskiej z dziedziny kultury (Narodowe Centrum Kultury, 2023 r.).

"Artysta, performer, żebrak…" to pierwsza polska publikacja monograficzna, w kompleksowy sposób opisująca zjawisko muzykowania ulicznego. To nie tylko książka o dźwiękach i sztuce tworzonej w przestrzeni publicznej.  Przedstawione tu zjawisko zostało bowiem ukazane w szerokiej perspektywie – jako fenomen kulturowy, performans, który wychodząc od muzyki, sięga daleko poza nią, oferując odbiorcom coś więcej, niż tylko i wyłącznie dźwiękowy przekaz.
Praca powstała na podstawie materiału empirycznego, zgromadzonego w latach 2011–2018 w trakcie badań terenowych, tj. obserwacji, rozmów i wywiadów przeprowadzonych z muzykami ulicy w Polsce i za granicą, a także w oparciu o literaturę, źródła czasopiśmiennicze, rzadziej medialne czy dokumenty życia społecznego (regulacje prawne, mandaty wystawiane za grę na ulicy, informatory dla artystów ulicznych i inne).
Publikacja składa się z dwóch części, z których pierwsza ma charakter historyczno-teoretyczny, natomiast druga zawiera charakterystykę oraz interpretację współczesnego zjawiska muzykowania ulicznego.
Poza aspektem dźwiękowym (repertuar, instrumentarium), scharakteryzowano także  pozamuzyczne elementy performansu, takie jak: ubiór, rekwizyty, elementy reklamy i handlu czy komunikacja (ustna i pisemna) z publicznością. Podjęto również rozważania nad kontekstem, w jakim funkcjonuje badane zjawisko – jaki charakter ma przestrzeń publiczna i obecna w niej sztuka, oraz jaka jest rola artysty?  
Istotnym efektem pracy jest nie tylko krytyka źródeł, wykazanie różnego rozumienia semantycznego takich określeń jak muzyk wędrowny, muzyk uliczny czy piosenka uliczna, czy przedstawienie etnograficznego opisu współczesnego zjawiska muzykowania ulicznego w Polsce, lecz zaproponowanie autorskiej definicji współczesnej odsłony zjawiska muzykowania ulicznego oraz wypracowanie stosownej analizy omawianego zjawiska (m.in. podział performansów, typologia wykonawców, budowa sceny i inne), którą z powodzeniem zastosować będzie można w przyszłości w kolejnych badaniach zjawiska muzykowania ulicznego.

Z recenzji wydawniczych:

Artysta, performer, żebrak… "stanowi ważne studium interdyscyplinarne, podejmujące aktualny, na gruncie polskim niebadany problem z pogranicza muzykologii, performatyki i antropologii. Autorka wykazała się w nim imponującą wiedzą na temat muzykowania ulicznego w różnych jego odmianach, zarówno w przeszłości, jak i obecnie."

prof. Bożena Muszkalska

 

Publikacja "imponuje szerokim i całościowym ujęciem problematyki muzykowania ulicznego i jego kontekstu, pogłębioną refleksją oraz bardzo dobrym warsztatem metodologicznym, czerpiącym wiele ze współczesnej antropologii kulturowej. Wszystko to skłania mnie do stwierdzenia, że jest to przede wszystkim praca z zakresu antropologii muzyki, ale w pewnym zakresie jest również zorientowana na problematykę tradycyjnie podejmowaną przez etnomuzykologię (…); stanowi niezwykle istotny wkład w badania podjętej tematyki".

prof. Tomasz Nowak

back
Stopka adres

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, ul. Długa 26/28, skr. poczt. 994, 00-950 Warszawa, tel. (22) 50 48 200, fax (22) 831 31 49, e-mail: sekretariatispan@gmail.com, NIP 525-000-85-48, REGON 000325794, konto w płatnościach krajowych BANK  BGK 18 1130 1017 0020 1466 5620 0001, konto dla wpłat z zagranicy BANK BGK IBAN PL 18 1130 1017 0020 1466 5620 0001 SWIFT GOSKPLPW

© 2025 Instytut Sztuki PAN
Designed and made by Kompan.pl