Trzecia z serii książek autorstwa Michała Myślińskiego, poświęconych polskiej biżuterii i galanterii powojennej. W dwóch poprzednich publikacjach przedstawione zostały dokonania spółdzielni "Imago Artis" oraz "Rytosztuka", niniejsza zaś ma charakter zdecydowanie bardziej wielowątkowy i odnosi się do zagadnień, które określić można jako wspólne dla wszystkich producentów i twórców biżuterii w Polsce w latach 1945-89. Poruszono w niej bowiem tak ważne zagadnienia, jak np. starania władz państwowych na rzecz rozwoju polskiego przemysłu jubilersko-złotniczego, geneza i kształtowanie się polskiego przemysłu szlifierskiego kamieni szlachetnych i ozdobnych, relacje pomiędzy biżuterią tzw. autorską (tworzoną indywidualnie przez plastyków) a tą wytwarzaną masowo w spółdzielniach oraz państwowych wytwórniach i kombinatach. Wskazane zostały także problemy dotyczące genezy, opracowywania i wdrażania nowoczesnego, atrakcyjnego wzornictwa, dokonujące się zmiany upodobań w zakresie form biżuterii, jej dostępność dla odbiorców, ikonografia motywów oraz wpływ upamiętnień ważnych rocznic historycznych i politycznych, wreszcie kwestie techniczne związane z produkcją i wzornictwem, np. stałe poszukiwania nowych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych, jak i środków ekspresji artystycznej.
Publikacja stanowi zatem punkt wyjścia do kolejnych ustaleń w zakresie wzornictwa i produkcji biżuterii w powojennej Polsce.
Michał Myśliński
Sztuka małych form. Studia nad produkcją i wzornictwem polskiej biżuterii w latach 1945-1989, Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2021
ISBN 978-83-66519-25-1
cena: 46,- zł
Zamów / Order
NAKŁAD WYCZERPANY