ABSTRAKT:
Najnowsze badania nad życiem i twórczością Józefa Kofflera, prowadzone od 2023 roku przez prof. dr hab. Iwonę Lindstedt i dr. Michała Piekarskiego, zaowocowały odkryciem cennych materiałów źródłowych w krajowych i zagranicznych archiwach oraz prasie z lat 1926–1941. Pozyskane dokumenty nie tylko wzbogacają dotychczasową wiedzę o kompozytorze, ale nierzadko skłaniają do reinterpretacji przyjętych dotąd ustaleń. Lepiej znany jest m.in. krąg postaci związanych z Kofflerem, istotne fakty z jego życia prywatnego i zawodowego, a także miejsca prezentacji jego dzieł. Odnaleziono ponadto jedną z uznanych dotychczas za zaginione kompozycji. Wyniki tych badań, które zostaną przedstawione podczas wykładu, będą również dostępne na powstającym w ramach projektu pt. „Józef Koffler – kompozytor lwowski i europejski” portalu internetowym.
BIO:
Prof. dr hab. Iwona Lindstedt – muzykolożka związana z Instytutem Muzykologii UW, gdzie od 2020 roku pełni funkcję dyrektora. Jest członkinią Rady Doskonałości Naukowej, Komitetu Nauk o Sztuce PAN, Rady Doradczej serii książkowej „Musical Cultures of the Twentieth Century” (Routledge), a także redaktor naczelną „Polskiego Rocznika Muzykologicznego”. Autorka książek: Dodekafonia i serializm w twórczości kompozytorów polskich XX wieku (2001), Sonorystyka w twórczości kompozytorów polskich XX wieku (2010), „Piszę tylko muzykę”. Kazimierz Serocki (2022), edycji źródłowo-krytycznej pism tego kompozytora (2022) oraz licznych artykułów naukowych. Zajmuje się także popularyzacją wiedzy o muzyce, w szczególności o współczesnej polskiej twórczości kompozytorskiej, za co otrzymała Nagrodę Honorową Związku Kompozytorów Polskich (2014).
i.lindstedt@uw.edu.pl
Dr Michał Piekarski – absolwent Instytutu Muzykologii UW oraz Studium Europy Wschodniej UW, doktorat uzyskał Instytucie Historii Nauki PAN, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta. Zajmuje się dziejami polskiej muzykologii i szkolnictwa muzycznego w pierwszej połowie XX w., kulturą muzyczną Lwowa, a także związkami naukowymi i kulturalnymi Polaków z Wiedniem. Autor książek: Przerwany kontrapunkt. Adolf Chybiński i początki polskiej muzykologii we Lwowie 1912–1944 (Warszawa 2017) oraz Muzyka we Lwowie. Od Mozarta do Majerskiego. Kompozytorzy, muzycy, instytucje (Warszawa 2018). Organizator koncertów poświęconych kompozytorom działającym we Lwowie w XIX i na początku XX wieku.
michal.piekarski@ihnpan.pl