logo
EN EN PL PL Zaloguj się
Wyszukiwarka PL
Wyszukiwanie zaawansowane
O nas   Działalność badawcza   Wydawnictwa   Doktoranci   Studia podyplomowe   Biblioteka   Zbiory   CADIS   Dariah
Zbiory
  • Zbiory Specjalne i Dokumentacja Teatru  
    • Dokumentacja teatralna
    • Biblioteka Hrabiego Leopolda Cicognary
    • Sichergestellte Kunstwerke
  • Zbiory Fonograficzne  
    • Charakterystyka zbiorów
    • Wydawnictwa
    • Projekty
    • Badania terenowe
    • Katalog online
    • Polska pieśń i muzyka ludowa
    • Wsparcie instytucji nauki i kultury
    • Praktyki studenckie
    • Bibliografia
    • Linki
  • Zbiory fotografii i rysunków pomiarowych  
    • Pracownia Fotograficzna i Digitalizacyjna  
      • Archiwum cyfrowe
Wydawnictwa płytowe

 

ISPAN Folk Music Collection

 

Na płytach CD wydawanych przez Instytut Sztuki PAN w ramach serii "ISPAN Folk Music Collection" pod red. Jacka Jackowskiego znajdują się najstarsze nagrania muzyki tradycyjnej ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu. Dotychczas ukazały się płyty poświęcone wybranym regionom Polski: Podhalu, Kaszubom, Kujawom, Kurpiom, Łowickiemu, Kielecczyźnie oraz muzyce skrzypcowej z Mazowsza. Nagrania z lat 1945-1950 zamieszczone na płycie "Early post-war Polish folk music recordings" pochodzą z Opoczyńskiego, Rzeszowskiego, Lubelskiego i Wielkopolski. Ponadto powstały również płyty zawierające współczesne nagrania. Należy do nich płyta prezentująca pieśni wykonywane przez Władysławę Wiśniewską i Zespół Śpiewaczek Ludowych Wdzydzanki oraz "Pieśniczki z Kancenoła" (wydane poza serią) zawierająca pieśni religijne ewangelików ze Śląska Cieszyńskiego.

 

 

 

Zobacz informator o najstarszych nagraniach archiwalnych polskiej muzyki tradycyjnej ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN na płytach CD (2008-2015):

 

  

 

Szczegółowe informacje o płytach oraz możliwości ich nabycia znajdują się na stronie Wydawnictwa IS PAN:

http://www.ispan.pl/pl/wydawnictwa/multimedia, a także w folderze informacyjnym: pobierz folder w formacie PDF lub przeglądaj online.

Przeczytaj także  opinie i rekomendacje o serii wydawniczej Zbiorów Fonograficznych.

Zobacz też nagrania ze Zbiorów Fonograficznych opublikowane przez wydawnictwa zewnętrzne


 

 W maju 2016 roku Jacek Jackowski otrzymał nagrodę specjalną za "wybitne zasługi dla polskiej fonografii":

 

 

Laureaci Fonogramu Źródeł za 2015 rok, fot. Sławomir Browkin/Research.pl

 

 

Nagroda specjalna dla Jacka Jackowskiego

 

Poszczególne albumy znalazły uznanie u jurorów konkursu "Fonogram Źródeł" organizowanego przez Polskie Radio:

 

 

 

Album przygotowany z okazji Roku Kolberga - dwupłytowy album "Gdyby Kolberg miał fonograf...". zdobył III nagrodę w konkursie "Fonogram Źródeł".

Nagrodę przyznano "za próbę konfrontacji dziedzictwa kolbergowskiego z dwudziestowieczną dokumentacją fonograficzną."

 

 

 

 

Album, "Barwy nadpopradzkiej nuty. Nagrania archiwalne tradycyjnych pieśni i muzyki górali nadpopradzkich ze Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN" otrzymał II nagrodę w Konkursie "Fonogram  Źródeł".

 

 

 

 

 

 

 

 


   wróć



 

ISPAN Folk Music Collection - opinie i rekomendacje

 

 

"Wydawnictwo serii fonograficznej płyt CD, realizowane przez Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk jest, obok edycji źródeł z Polskiego Radia,  najważniejszym przedsięwzięciem w dziedzinie ochrony i popularyzacji ludowo-regionalnych tradycji muzycznych na ziemiach polskich.

W porównaniu do antologii radiowych, seria IS PAN jest starsza, bardziej zakotwiczona w pamięci najstarszych pokoleń i prezentuje często najbardziej oryginalne i indyw idualne walory muzyczno-etnograficzne oraz style wykonawcze w naszym kraju.

Rok śmierci Oskara Kolberga - 1890 - był też momentem pierwszego zastosowania aparatury do nagrywania głosu (fonografu Edisona). Kontynuacja serii wydawniczej wraz z niezbędną do tego celu digitalizacją byłaby z pewnością - w porządku symbolicznym - także życzeniem najbardziej pracowitego etnografa na naszym kontynencie. Forma udostępnienia, płyta CD, może być, obok klasycznych antologii drukowanych, źródłem satysfakcji kilku pokoleń muzykologów-zbieraczy terenowych.

Ponadto wyrażać będzie wolę ochrony dziedzictwa muzycznego, przyczyniając się do realizacji przez nasz kraj konwencji UNESCO o ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego."

                                           

 Dr hab. prof. UW Piotr Dahlig

 

 

"Seria ISPAN Folk Music Collection jest obecnie najważniejszym i najbogatszym wydawnictwem prezentującym archiwalia muzyczne, gromadzone przez kilka pokoleń najwybitniejszych zbieraczy-folklorystów. Wpisuje się ona doskonale w tak ważną dziś ideę ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego i ratyfikację przez Polskę traktującej o tym Konwencji UNESCO.

Ze względu na wysokie walory merytoryczne w postaci wyczerpujących i bardzo profesjonalnych opisów nagrań załączonych do albumów, seria płytowa spełnia nie tylko funkcję dokumentacyjną, ale służy ponadto upowszechnianiu i celom edukacyjnym.

Inicjatorem kolekcji nagrań płytowych jest Jacek Jackowski, wieloletni opiekun Zbiorów Fonograficznych im. M. Sobieskiego IS PAN, a także czynny badacz i zbieracz muzyki ludowej, funkcjonującej wciąż w tradycji pokoleniowej, żywej.

Jackowski doskonale zrozumiał i podjął dzieło rozpoczęte przed wieloma laty przez pionierów polskiej etnografii - wykorzystując najbardziej aktualne i pozostające w zasięgu europejskich możliwości rynkowych zdobycze techniki systematycznie i konsekwentnie realizuje postulat sięgający czasów Oskara Kolberga, a więc ocalenia i w miarę możliwości upowszechnienia tego, co stanowi o najważniejszej wartości narodów.

Kolekcja płytowa obejmuje a priori te nagrania, które są najcenniejsze zarówno z perspektywy historycznej (czyli najstarsze) jak i estetycznej (nagrania obrazujące style i techniki wybitnych ludowych artystów). W posiadaniu Instytutu Sztuki są także niezwykle wartościowe kolekcje audiowizualne. Łatwiejszy dostęp do takich materiałów wpłynąłby bez wątpienia na zaawansowanie w dziedzinie badań naukowych, rekonstrukcji dawnych technik muzycznych i tanecznych, jak również na ożywienie inspiracji i większą świadomość rodzimej kultury muzycznej wśród twórców - muzyków, tancerzy, reżyserów. Niebagatelną rolę materiały te, odpowiednio udostępnione, odegrać mogą także w edukacji szkolnej i akademickiej".

 

dr Weronika Grozdew-Kołacińska


 

"Projekt fonograficzny Jacka Jackowskiego ma tak explicite priorytetową wartość w związku z Rokiem Kolberga, że rekomenduję go z największą chęcią i sądzę, że rekomendacja powinna tutaj nie podlegać w ogóle dyskusji.

Z perspektywy osobistej dodam, że moja przygoda ze Zbiorami Fonograficznymi IS PAN (wiele dni tam spędzonych było w istocie jak seminarium akademickie) okazała się dla mnie doświadczeniem niezwykle ważnym i ukształtowała mnie jako badacza terenowego i wydawcę fonogramów.

Ponadto osoba Jacka Jackowskiego gwarantuje realizację przedsięwzięcia na najwyższym poziomie merytorycznym, technicznym, artystycznym i edukacyjnym – vide jego wieloletnie doświadczenie jako opiekuna Zbiorów, redaktora i wydawcy.

Oskar Kolberg pracował metodą „ołówkową” - dużo doskonalszy rodzaj zapisu terenowego (rejestracja audio), w dodatku wykonawców urodzonych za życia Kolberga, będzie w istocie dźwiękowym aneksem do jego opus magnum".

 

Remigiusz Mazur-Hanaj

 


 

Nagrania ze Zbiorów Fonograficznych opublikowane przez wydawnictwa zewnętrzne

 

 

Nagrania zgromadzone w Zbiorach Fonograficznych są podstawą serii płytowej ISPAN Folk Music Collection wydawanej przez Instytut Sztuki PAN i Stowarzyszenie Liber Pro Arte. W oparciu o transkrypcje słowno-muzyczne utworów ze Zbiorów Fonograficznych, Instytut Sztuki wydaje  także monumentalną serię „Polska pieśń i muzyka ludowa”.

Nagrania ze Zbiorów Fonograficznych publikowane są także przez inne podmioty (zarówno instytucje, jak i indywidualne osoby) w celach artystycznych, naukowych, popularno-naukowych i edukacyjnych. Dotychczas ukazały się następujące publikacje oparte w części lub całości na nagraniach z kolekcji Zbiorów Fonograficznych Instytutu Sztuki PAN.

Publikacje książkowe i czasopisma:

•    „Muzyka Warta Poznania. Głosy Wielkopolan urodzonych w XIX wieku. Najstarsze fonogramy 1936-1956”. Nagrania wybrane przez Macieja Rychłego ukazały się jako dodatek do czasopisma „Czas Kultury” nr 2-3/2004, Poznań 2004.
•    Dwupłytowy album CD „Muzyka Tatr” – dodatek do czasopisma Tatry TPN, nr 4 (18)/ 2006, Zakopane 2006. Publikacja zawiera nagranie dokonane przez Romana Zawilińskiego na Podhalu w 1904 roku, będące pierwszą rejestracją folkloru polskiego.
•    Płyta CD „Te skrzypce pamiętają czasy Chopina..." ISPAN Folk Music Collection vol. 6 ukazała się nie tylko jako samodzielne wydawnictwo w ramach serii płytowej, lecz także jako dodatek do katalogu wystawy „Zakochany Chopin. Inspiracje mazowieckie”, Wyd. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Warszawa 2009.
•    Płyta CD „Early post-war Polish folk music recordings (1945-1950)”, ISPAN Folk Music Collection vol. 1 ukazała się nie tylko jako samodzielne wydawnictwo w ramach lecz także jako dodatek do kwartalnika „Muzyka” nr 1 (212) 2009, Warszawa 2009.
•    Maciej i Katarzyna Szymonowiczowie, „Gajdosze”, Żywiec 2014. Do publikacji dołączone zostały dwie płyty z nagraniami archiwalnymi i współczesnymi. Te pierwsze reprezentowane są w dużej mierze przez nagrania ze Zbiorów Fonograficznych.
•    Władysław Motyka, "Józef Szczotka 1893-1965, Piewca Góralszczyzny", Beskidzkie Towarzystwo Oświatowe, Milówka 2015. Do publikacji dołączone zostały 32 nagrania, z czego ponad połowa pochodzi ze Zbiorów Fonograficznych IS PAN.
•    Jacek Jackowski, „Zachować dawne nagrania” – dźwiękowy appendix do publikacji „Zachować dawne nagrania. Zarys historii dokumentacji fonograficznej i filmowej polskich tradycji muzycznych i tanecznych, cz. 1 (przełom XIX i XX w. – do drugiej wojny światowej)”, Warszawa 2014

Płyty:


Wyszczególnione poniżej płyty w części lub całości oparte zostały na nagraniach pochodzących ze Zbiorów Fonograficznych IS PAN
•    Jacek Jackowski, Maciej Kierzkowski, „Traditional Music of Poland – Recorded in situ 1945-1950”, DISMARC CD Collection. Dwupłytowe wydawnictwo przygotowane w ramach prac nad projektem Dismarc zawiera przykłady dźwiękowe z Wielkopolski, Opoczyńskiego, Rzeszowskiego i Lubelskiego, wzbogacone dodatkowo materiałami tekstowymi i wizualnymi.
•    „Muzyka Ocalona. Łowickie 1952-1959”, wyd. Łowicki Ośrodek Kultury, 2008.
•    Joszko Broda, „Na Dunaj. Kolędy ze Wschodu”, wyd. BAT Józef Broda, 2008. Płyta przynosi zarówno archiwalne nagrania kolęd, jak i ich współczesne, folkowe aranżacje.
•    „Pieśniczki z kancenoła, Pieśni religijne ewangelików ze Śląska Cieszyńskiego”, Wyd. ISPAN, 2008. Dwupłytowy album będący efektem badan terenowych dr Arlety Nawrockiej-Wysockiej nad religijnością ewangelików z terenów Śląska Cieszyńskiego.
•    Magdalena Wojciechowska, Janusz Prusinowski Trio, Śpiewaczki z Gałek Rusinowskich, Rytel, „Fantazja na tematy polskie”, wyd. Słuchaj Uchem 2010. Płyta łączy kompozycje Fryderyka Chopina z muzyką wiejską wykonaną zarówno przez autorów płyty, jak i tą zarejestrowaną w nagraniach archiwalnych.
•    Ruta, „Gore”, wyd. Karrot Kommando, 2010. (Punk-)rockowe aranżacje tradycyjnych melodii, wzbogacone archiwalnymi nagraniami.
•    Etnofonie Kurpiowskie, „Tribute to Szymanowski and Skierkowski”, wyd. 4ever Music, 2011. Projekt Weroniki Grozdew-Kołacińskiej łączący bogactwo muzyki klasycznej, ludowej oraz współczesnej muzyki improwizowanej. Na płycie pojawiają się także fragmenty nagrań archiwalnych.
•    Marek Raczyński, „Knôpi za mną póczi jesz jem panną. Piesni z Kaszub”. Chór kameralny DISCANTUS, Sławomir Bronk – dyrygent, wyd. Stow. Discnatus, Gdańsk 2013. Pieśni kaszubskie wykonane przez chór Discantus wzbogacone zostały nagraniami archiwalnymi pochodzącymi ze Zbiorów Fonograficznych IS PAN.
•    „Kapela Byrtków z Pewli Wielkiej”, wyd. Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsko-Białej, Bielsko-Biała 2014. Archiwalne nagrania legendarnej kapeli pochodzące z archiwów Radia Kraków, Archiwum Polskiego Radia, regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej oraz Zbiorów Fonograficznych IS PAN.
•    „Dziadońka, Bronisława Konieczna”, wyd. Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”, Bukowina Tatrzańska 2014. Płyta wydana z okazji 120. Rocznicy urodzin Bronisławy Dziadoń-Koniecznej zawiera nagrania archiwalne z których część pochodzi ze Zbiorów Fonograficznych IS PAN.
•    „Spod niebieskiej góry 2”, Wyd. In Crudo 2015. Płyta przygotowana przez Remigiusza Mazur-Hanaja zawiera unikalne nagrania z terenów Roztocza Południowo-Wschodniego.
•    „Władysława Wiśniewska i Zespół Śpiewaczek Ludowych Wdzydzanki”, wyd. Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich przy współpracy ISPAN i Radio Gdańsk. Płyta przynosi nagrania archiwalne z Radia Gdańsk i Zbiorów Fonograficznych IS PAN.

•    „Stanisław Ptasiński. Harmonista z Wielgolasu”, wyd. DUX, Fundacja Magiczne Kąty przy współpracy ISPAN.

 


                     wróć

 


Stopka adres

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, ul. Długa 26/28, skr. poczt. 994, 00-950 Warszawa, tel. (22) 50 48 200, fax (22) 831 31 49, e-mail: sekretariatispan@gmail.com, NIP 525-000-85-48, REGON 000325794, konto w płatnościach krajowych BANK  BGK 18 1130 1017 0020 1466 5620 0001, konto dla wpłat z zagranicy BANK BGK IBAN PL 18 1130 1017 0020 1466 5620 0001 SWIFT GOSKPLPW

© 2025 Instytut Sztuki PAN
Nota Prawna Impressum
Projekt i wykonanie Kompan.pl